Prawie każdego dnia dobiegają do nas komunikaty o wysokim stężeniu pyłu zawieszonego oraz zanieczyszczeniach powietrza, którym oddychamy. Smog pozostał nieodłącznym elementem życia w mieście. Jak powszechnie wiadomo jest on bardzo kancerogenny a także może być przyczyną wiele chorób, począwszy od zapalenia płuc, przez nowotwory. Za taki stan rzeczy odpowiada między innymi: opalanie domu przy użyciu kiepskiej jakości węgla, czy tez palenie śmieci, jak i plastiku. Pomimo kar orzekanych przez organy państwa nie można zaobserwować znacznej poprawy. Nowe piece posiadają już w specjalne filtry, które pozwalają na oczyszczanie. Dzięki temu do powietrza, którym oddychamy wydobywa się mniejsza ilość toksycznych substancji. Jednakże wciąż mnóstwo ludzi korzysta ze starego typu pieców czy też paliw stałych, które nie nie powinny być już w użyciu ze względu na odbieganie od norm.
Najlepszym rozwiązaniem, które umożliwi zmniejszenie wydobywania się szkodliwych związków do atmosfery jest rekuperacja. To nic innego jak wentylacja mechaniczna, która umożliwia odzyskanie ciepła. Stosowana jest za pomocą rekuperatorów a także kolektorów słonecznych. Polega to na ruchu powietrza, który wytwarzany jest przez maszynę, która ustawia i nadzoruje nawiew oraz eliminację z danej przestrzeni zanieczyszczeń. Zatem zanieczyszczone powietrze jest oczyszczane, co umożliwia również odzyskanie części energii. Wpływa to na pomniejszenie rachunków za prąd elektryczny oraz przyjemniejszą atmosferę w domu.
Współcześnie więcej ludzi zmaga się z alergiami, które mogą przyczyniać się do powstania astmy. Doskonałym rozwiązaniem dla nich jest właśnie rekuperator. Z tym urządzeniem wiąże się całkowite usunięcie roztoczy czy wirusów. Dzięki tej możliwości nie ma obowiązku uchylania latem okien, aby przewietrzyć mieszkanie czy też dom. Zwłaszcza w trakcie sezonu kiedy jest mnóstwo komarów to bardzo przemyślane rozwiązanie które zapobiega ugryzieniom, które może być szczególnie niebezpieczne dla uczulonych dzieci.
Właściwa wentylacja powoduje, że pranie szybciej schnie, analogicznie jak podłogi po umyciu. Istnieje również ciekawa opcja rozbudowania instalacji o dodatkowe funkcje to jest: dogrzewanie, lub też chłodzenie. Należy podkreślić, że budynki, które posiadają rekuperację o wiele łatwiej jest sprzedać, a ich wartość jest wyższa niż tych, które nie posiadają tej funkcji.
Kiedy ma się w planach budowę domu pasywnego czy też energooszczędnego powinno się zdawać sobie sprawę, że w obu przypadkach konieczne jest uwzględnienie tego rozwiązania. To również oszczędność na energii oraz niższe rachunki, które niewątpliwie są ogromną korzyścią w perspektywie długofalowej. Ośmiokrotnie mniejsze zapotrzebowanie na energię, dzięki rekuperacji, to zarazem ochrona środowiska oraz dbanie o ekosystem. Troska o środowisko oraz jego ochrona jest obowiązkiem każdego człowieka. Bardzo często rekuperacja jest postrzegana jako znacznie droga, na którą mogą sobie pozwolić jedynie naprawdę bogaci, jednak nie jest to prawdą. Instalacja znakomitej jakości urządzeń to niecałe dwadzieścia tysięcy złotych. Niemniej jednak już po kilku latach ta inwestycja nam się zwróci ponieważ jest to najtańsze źródło energii, ponad dwukrotnie tańsze od opalania węglem, czy ogrzewania gazem. Instalacja takiego systemu jest więc rozsądną inwestycją. Warto zatem zastanowić się, czy rekuperacja to zbędny luksus, czy też obowiązek względem środowiska czy też społeczeństwa. Powinniśmy sobie zdawać sprawę, że rekuperacja jest konieczna.

12 marca 2018 Brak komentarzy admin ,