Czy zastanawiałeś się kiedyś nad zbudowaniem własnej wędzarni w pobliżu swojego domu? Jeśli tak, to zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem. Postaramy Ci się przedstawić aspekty dotyczące budowy domowej wędzarni. To, na co przede wszystkim chcielibyśmy zwrócić uwagę to kwestie dotyczące materiałów potrzebnych do jej wykonania, wymiarów końcowych oraz rodzajów wędzarni.
Z czego najlepiej zrobić wędzarnię?
Na to pytanie ciężko jest jednoznacznie opowiedzieć. Do budowy wędzarni możemy wykorzystać różnorodne materiały. Ostateczna forma wykonania wędzarni zależeć będzie bardziej od naszych indywidualnych umiejętności oraz preferencji. Warto też skupić się na budżecie, jaki chcemy przeznaczyć na ten cel. Najprostsza wędzarnia może zostać wykonana nawet z prostej beczki, bądź pozostałości po materiałach budowalnych. Lista podstawowych elementów, która będą niezbędne do wykonania naszej konstrukcji to:
- komora główna
- palenisko
- termometr
- komin
- przewód do odprowadzania dymu
- chwytak na przygotowywaną żywność
Wracając do głównego pytania, z czego najlepiej jest zrobić wędzarnie, chcielibyśmy przedstawić Wam najpopularniejsze rodzaje wędzarni.
Wędzarnia drewniana
Budowa domowej wędzarni z drewna daje nam ogromny plus, jakim jest możliwość zaplanowania od podstaw jej wymiarów. Zdecydowanie realizacja tego przedsięwzięcia wymagać będzie od nas umiejętności technicznych, jednak w dalszym ciągu będzie to o wiele prostsze niż w przypadku przygotowania konstrukcji metalowej czy murowanej. To w co musimy się przede wszystkim uzbroić to odpowiednie deski z mocnego i odpornego na wilgoć materiału. Świetnie sprawdzają się do tego deski pochodzące z drzew takich jak buk czy dąb. Głównym zabiegiem niezbędnym do realizacji wędzarni drewnianej jest zbicie z desek odpowiednio dużej skrzyni, wyposażonej w chwytak bądź poprzeczki do wieszania żywności. Na zewnątrz naszej komory powinny znaleźć się szczelne drzwiczki. Nie możemy oczywiście zapomnieć o przewodzie do odprowadzania dymu.
Wędzarnia z beczki
Domowa wędzarnia z beczki jest najtańszym i najprostszym sposobem na przygotowanie miejsce do przygotowania domowych wędlin. Wszystko, czego tak naprawdę potrzebujemy to metalowa beczka z kawałkiem metalowej rury odpowiadającej za wyciąganie dymu z paleniska wprost do wędzarni. Taką prostą konstrukcję możemy ustawić np. w ogrodzie tak, aby wydobywające się z niej zapachy nie przeszkadzały domownikom. Jeżeli nie zależy nam aż tak bardzo na profesjonalnym wyglądzie i chcemy wykonać nasz projekt szybko, to warto wziąć pod uwagę wykonanie wędzarni z beczki.
Wędzarnia murowana
Wędzarnia murowana to zdecydowanie najdroższe rozwiązanie z całej trójki, lecz zarazem najtrwalsze. Jeżeli mamy stałe, sprawdzone miejsce, gdzie chcielibyśmy wędzić nasze wyroby i oczekujemy, aby zaplanowana konstrukcja służyła nam na długie lata, warto zastanowić się nad wymurowaniem wędzarni. Jest to nieco większe i bardziej czasochłonne przedsięwzięcie jednak efekt końcowy potrafi zrobić wrażenie.
Jakie wymiary powinna mieć wędzarnia?
Od wielkości naszej wędzarni zależeć będzie, ile produktów będziemy w stanie w niej przygotować na jednym cyklu. Ważne jest, aby ilość miejsca była na tyle wystarczająca, aby produkt znajdujące się w komorze wędzarniczej nie stykały się ze sobą — uniemożliwi to dokładne uwędzenie. Jako przykład, którym chcielibyśmy się posiłkować użyjmy wędzarni z komorą o wymiarach 50 x 50 cm (długość oraz szerokość). Takie wymiary powinny zapewnić nam możliwość swobodnego wędzenia nawet do 10 kilogramów mięsa. Na domowy potrzeby powinno być to wystarczająco.
Czym wyłożyć wędzarnię w środku?
Jako że wędzarnia jest miejscem, gdzie przygotowujemy żywność, nasza konstrukcja powinna być ocieplana termicznie tylko za pomocą naturalnych i bezpiecznych dla zdrowia materiałów. Zdecydowanie nie wolno korzystać z żadnego styropianu czy też pianki montażowej. Najlepszym wyborem będzie tutaj drewno lub wełna. Jeżeli w przestrzeni znajdują się przerwy pomiędzy deskami, możemy skorzystać również z gliny.
Czym wyłożyć palenisko wędzarni?
Palenisko wędzarni jest bardzo istotnym miejscem ze względu na przeznaczenie oraz fakt, że musimy być w stanie doglądać sytuacji w nim panującej, oraz ewentualnie dodawać drewno i usuwać żar jeżeli temperatura będzie zbyt wysoka. Materiały budowlane, z których można skorzystać w celu wyłożenia paleniska wędzarni to beton lub cegła czerwona. Możemy skorzystać również z kamieni bądź innych szybko oddających ciepło materiałów.