Zakup mieszkania nie jest taką prostą sprawą. Może sam zakup nie jest skomplikowany, ponieważ wystarczy parę podpisów, przekazanie pieniędzy deweloperowi lub osobie sprzedającej i już otrzymujemy klucze. Bardziej skomplikowana są sprawy wokół zakupu mieszkania.

Wiadomo, że w dzisiejszych czasach niewiele osób stać na to, by zakupić mieszkanie za gotówkę. W związku z tym osoby, które nie zamierzają kupować mieszkania za gotówkę są zmuszone zdecydować się na kredyt hipoteczny.

Już samo to jest powodem do nerwów. Traci się przy tym wiele czasu. Początkowo chcemy wyszukać jak najkorzystniejszej oferty kredytowej, aby koszty okołokredytowe nie były zbyt wysokie. Dodatkowo nie do końca mamy pewność, czy w danym banku kredyt taki otrzymamy. Nie zawsze spełniamy wszystkie warunki stawiane przez bank. W związku z tym należałoby złożyć wniosek kredytowy do kilku banków, aby mieć pewność, że kredyt na wymarzone i wybrane mieszkanie został nam przyznany. Na końcu oczywiście i tak wybieramy kredyt najkorzystniejszy spośród wniosków, które zostały pozytywnie rozpatrzone.

Tak więc umowa kredytu zostaje podpisana, pieniądze zostają przekazane na konto sprzedającego i wreszcie możemy otrzymać klucze do wymarzonego lokalu. Szczęśliwi wyruszamy do naszego mieszkania. Jeśli zakupiliśmy mieszkanie od dewelopera, na rynku pierwotnym to otrzymujemy mieszkanie z gołymi ścianami. Jeśli jednak zdecydujemy się na mieszkanie już wcześniej używane, z tzw. rynku wtórnego, to mieszkanie jest już wykończone i często nawet umeblowane.

Jednak nie zawsze wiemy, kim były osoby, które przed nami mieszkały w danym miejscu. Często nie chcemy też mieszkać w miejscu, do którego sami byśmy nie przyłożyli ręki. W związku z tym nadchodzi czas na remont.

Przede wszystkim na początku chcemy odświeżyć ściany. Wybieramy kolory, które przypasują do naszego gustu. Wtedy zaczynamy się wreszcie czuć jak u siebie, a nie jak byśmy mieszkali u kogoś innego, obcego. Mieszkanie wymalowane na nowo sprawia wrażenie czystego i świeżego.

Czasem zdarza się również tak, że od razu na samym początku należałoby odnowić łazienkę, a może nawet kuchnię. Wymaga to niestety większego wkładu finansowego, ale osoby, które mogą sobie na to pozwolić, bez mrugnięcia okiem decydują się na taki krok.

Wiadomo, że czasem mieszkanie zakupione jest w tak opłakanym stanie, że trzeba wszystko dokładnie wyremontować. Cena takiego mieszkania jest niższa, ale niestety to, co zaoszczędzimy na kupnie mieszkania, musimy włożyć w jego remont.
Na szczęście teraz zdarza się tak, że można zakupić mieszkanie używane, ale dwu- lub trzyletnie, już urządzone, na świeżo i dość gustownie. Koszt takiego mieszkania jest większy, ale wkład finansowy po otrzymaniu kluczy jest znikomy.

Inaczej zupełnie wygląda sytuacja, jeśli decydujemy się na mieszkanie z rynku pierwotnego. Z jednej strony nie mamy problemu z remontowaniem, wymienianiem, odświeżaniem i renowacją. Wówczas zajmujemy się tylko i wyłączenie wykończeniem. Urządzamy wszystko według własnych upodobań i nie musimy przejmować się, co zrobić z poprzednimi rzeczami. Dodatkowo np. przy remoncie łazienki okazuje się, że jest bardzo dużo odpadów, które często trzeba wywozić we wskazane miejsce, a z tym wiążą się dodatkowe koszty. Przy urządzaniu łazienki w mieszkaniu deweloperskim problem ten mamy z głowy, gdyż po prostu wchodzimy do łazienki i ją urządzamy.

Zakup mieszkania jest bardzo przyjemną sprawą. Jednak musimy liczyć się z tym, że po zakupie mieszkania rzadko kiedy jest tak, że wprowadzamy się na gotowe. Zawsze należy liczyć się z remontem lub wykończeniem mieszkania.

7 czerwca 2019 Brak komentarzy admin , , , ,