Aranżacja pokoju dziennego to nie lada sztuka. Należy poświęcić na tę czynność sporą ilość czasu. Pozwoli to uniknąć licznych błędów, które w końcowym efekcie mogłyby spowodować niezadowolenie z osiągniętego celu. W jaki sposób zaprojektować pokój dzienny, by był on zarazem funkcjonalny i elegancki?

Przeznaczenie salonu?

W pierwszej kolejności należy zastanowić się nad tym jaką funkcję ma odgrywać salon. Projekt salonu powinien uwzględniać jego funkcjonalność. W odmienny sposób projektuje się salon, który ma spełniać jedynie funkcję wypoczynkową. a odmienne podejście do tematu należy wziąć pod uwagę w przypadku kiedy salon musi spełniać również odmienne zadania, na przykład będzie służył jako miejsce do spania.

Na jakich rozwiązaniach warto się skoncentrować?

To, w jakim stylu zaprojektuje się salon w ogromnej mierze uzależnione będzie od indywidualnych upodobań osób w nim mieszkających. Ogromną popularnością cieszy się w ostatnich latach styl skandynawski oparty na minimalizmie. Jego podstawową cechą jest ponadczasowość oraz pewnego rodzaju ascetyzm w wystroju wnętrza. Dużą rolę spełniają w nim jasne kolory a także ograniczenie mebli do niezbędnego minimum. Nie znaczy to jednak, że należy pozbyć się wszelkich ozdobach. Dopuszczalne są przykładowo flakony na kwiaty oraz obrazy czy drobne pamiątki. Chodzi o to, by unikać zbędnych bibelotów które pokrywają się grubą warstwą kurzu.

Na własną rękę czy przy poradach projektanta – sposoby aranżacji salonu

Możliwości na to, w jaki sposób urządzić wyśniony salon jest przynajmniej parę. Osoby, które rewelacyjnie orientują się w najnowocześniejszych trendach designerskich mogą to uczynić na własną rękę. Ci, którzy czują się mniej pewnie w tym temacie, mogą skorzystać z porad doświadczonego stylisty wnętrz. Ciekawych wariantów można także poszukać w Internecie. Bez problemu da się odnaleźć popularne strony internetowe traktujące o tematyce urządzania przestrzeni. Z całą pewnością samodzielne zaprojektowanie przestrzeni salonu będzie dużo tańszym pomysłem. Jednak osoby które stać na profesjonalnego projektanta wnętrz oszczędzą sporo czasu, który musiały by poświęcić na samodzielną aranżację.

Jakie meble powinny znaleźć się w salonie?

Zupełną podstawą jest wygodny kompleks wypoczynkowy. Może to być na przykład wygodna sofa lub rozkładany narożnik. Decyzja o tym co się zakupi zależy w dużej mierze od potrzeb i możliwości. W przypadku niewielkich salonów, które połączone są z aneksem kuchennym, bardziej optymalnym rozwiązaniem będzie niewielka sofa. Sprawdzi się to zwłaszcza w przypadku samotnych małżeństw. Jeżeli w mieszkaniu mieszka więcej domowników, to trzeba zadbać o to, aby każdy z nich miała zapewnione miejsce odpoczynku w takim przypadku lepiej kupić narożnik. Oprócz kompletu wypoczynkowego w salonie powinien znaleźć także telewizor postawiony na odpowiedniej szafce, ewentualnie zamocowany na ścianie. Pokój dzienny to także dobre miejsce na postawienie komody, na której stać mogą zdjęcia czy inne pamiątki rodzinne. Właściwa aranżacja salonu jest niezmiernie istotne. Jest to bowiem miejsce, w którym spędza się najwięcej czasu w ciągu dnia. Od odpowiedniego zaprojektowania przestrzeni uzależnione jest to, czy można będzie w nim wypocząć i całkowicie zrelaksować się po męczącym dniu w pracy. W salonie można również ustawić biblioteczkę na książki. Warto pamiętać o tym, że dopełnieniem całości aranżacji są modne dodatki. Można wśród nich wymienić zasłony, obrazy czy też dywany.

12 marca 2018 Brak komentarzy admin , ,