Ogromna ilość osób do ogrzewania swojego domu używa węgla Jest to dosyć oszczędna metoda grzewcza, która niestety jest niezmiernie szkodliwa dla środowiska i zdrowia. Zwłaszcza w przypadku, gdy posiadane kotły grzewcze nie są najnowszej generacji. Spalanie węgla w sporej mierze przyczynia się do powstawania smogu, który może wywoływać dużo chorób, lub też być jednym z czynników jakie przyczyniają się do ich powstania. Przez coraz gorszy stan powietrza, coraz więcej ludzi choruje na astmę, lub inne schorzenia górnych dróg oddechowych. Rośnie też liczba osób zapadających na złośliwe nowotwory.

Na ogrzewanie za pomocą gazu nie każdy jest w stanie sobie pozwolić, z uwagi na to, że cena gazu ciągle rośnie, ponadto wymaga to konieczności założenia instalacji gazowej, a nie wszędzie da się to tak prosto zrobić. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest pompa ciepła, jaka umożliwia ogrzanie zarówno domu, jak i wody w sposób ekologiczny. Energia pobierana z promieni słonecznych, gleby i wody sprawia, że nie trzeba ponosić dodatkowych opłat związanych z ogrzewaniem domu. Jednakże wadą tego typu rozwiązania jest stosunkowo wygórowana cena, jaka może nawet znajdować się na poziomie kilkudziesięciu tysięcy złotych. Zatem to opcja dla najbogatszych
.
W dzisiejszych czasach rośnie ilość osób, które decydują się na ogrzewanie pelletem. Ta moda pochodzi od naszych zachodnich sąsiadów. Niemcy do ogrzewania swoich domów, wybierają właśnie ten sposób. To nic innego, jak małe wiórki i pozostałości po obróbce drzewa, czyli po prostu trocin. Te naturalne elementy składowe powodują mniejszą ilość spalin, ale nie są od niej wolne. Podczas ich spalania także powstaje popiół, jaki może być wykorzystany jako wysokiej jakości środek do nawozu. Pellet sprzedawany jest w workach 10 kg, jak również 20 kg, przez co bardzo łatwo go przewieźć, jak i przechowywać w domu. Niewątpliwie jego zaletą jest czystość. Podczas spalania nie brudzi zarówno pieca, jak i pomieszczenia kotłowniczego i nie jest konieczne częste sprzątanie. To wyjątkowo dobra opcja, dla zapracowanych. Pellet jest również polecany, jako sposób ogrzewania dla osób chorujących na astmę oskrzelową, czy choroby płuc.

Decydując się na ten rodzaj ogrzewania, trzeba wymienić piec. Do tego rozwiązania dedykowane są specjalne kotły na pellet. Umożliwiają one spalanie, bez konieczności częstego dokładania do pieca. Piec na pellet może być różnej wielkości, dzięki temu może się zmieścić nawet w bardzo niewielkich kotłowniach. Współcześnie na rynku jest szeroki wybór pieców, jakie posiadają różne funkcje.

Zastosowanie najnowocześniejszej technologi sprawia, że zasobnik na piec może pracować bez naszego zaangażowania nawet kilka tygodni, co jest niemożliwe w przypadku pieców zasilanych węglem. Wybierając taką metodę ogrzewania trzeba w pierwszej kolejności zakupić pellet bardzo wysokiej jakości, czyli taki, który posiada małą wilgotność. Nie może ona przekraczać 10%. Powinien być certyfikowany, wtedy mamy pewność, że kupiliśmy materiał z pewnego źródła, który ma wymaganą kaloryczność. Dobrej klasy pellet jest bardziej wydajny przez co da się używać go o wiele dłużej. Dobrze jest inwestować w materiał dobrej jakości.

Ta metoda jest tańsza od ogrzewania węglem. A poniesione koszty powinny zwrócić się już po jednym sezonie grzewczym. Ogrzewanie budynku przy użyciu pelletu, jest wyjątkowo dobrze oceniane, przez użytkowników, którzy rekomendują taką metodę grzewczą i zachęcają osoby wahające się, aby jej spróbowały.

12 marca 2018 Brak komentarzy admin , ,