Buduje się coraz więcej ładnych mieszkań. Częściowo są one dofinansowywane z programów rządowych, inne stanowią inwestycje prywatnych firm na rynku nieruchomości. Wiele osób szczególnie młodych marzy o prywatnym, nowym mieszkaniu. Sfrustrowani pomieszkiwaniem w lokalach wynajmowanych, chcą wreszcie posiadać coś swojego` Powstające nowe osiedla w małych i dużych miastach są doskonałą opcją dla takich ludzi. Decydując się na lokale mieszkalne od dewelopera trzeba jednak pamiętać o zabezpieczeniu się umową notarialną, dzięki czemu po ukończeniu robót deweloperskich będzie można zawrzeć umowę przeniesienia własności, ponieważ jedynie umowa deweloperska nie czyni jeszcze nikogo właścicielem mieszkania.
Wybierając kupno lokali od dewelopera, przede wszystkim poza ceną, warto kierować się tym gdzie się znajduje a także metrażem danego lokalu. Pierwszą rzeczą do zrobienia będzie porównywanie opcji, jeżeli nie posiada się całkiem dobrego rozeznania w nieruchomościach trzeba zapytać o wsparcie agenta. Przed wyborem dewelopera należy poczytać w różnych miejscach opinie o danym człowieku, to jest zasięgnąć języka. Jeśli wywiązuje się ze swojej pracy jak trzeba możemy zdecydować się na podpisanie z nim umowy. Przed podpisaniem umowy przedwstępnej możemy z deweloperem negocjować jej detale, warto w tej sytuacji zapytać o radę fachowca zajmującego się prawem budowlanym. Umowa tego typu powinna zawierać prospekt informacyjny. Powinny się w nim pojawić wiadomości na temat ceny nieruchomości a także jej umiejscowienia, terminach wpłaty zadatku i następnych jego transz, czasie i warunkach odbioru mieszkania. Dodatkowo zawarte powinny być informacje na temat konsekwencji przekroczenia terminów przez którąkolwiek ze stron zawierających umowę. Deweloper może zatem odpowiadać finansowo za opóźnienia w wykonywanych robotach budowlanych, niekonsultowaną zmianę technologii budowlanej, czy też zauważone już po odbiorze wady.
W trakcie odbioru lokalu mieszkalnego należy zwrócić szczególną uwagę na zgodność stanu zastanego z zapisami znajdującymi się w podpisanej przez nas umowie. Jeżeli stwierdzimy wady w wykończeniu m. in. ścian, podłóg, czy też okien. Przed zatwierdzeniem dokumentu odbioru musimy wyegzekwować usunięcie wszelkich niedoróbek, ponieważ podpisanie dokumentu jest równoznaczne z akceptacją jego wyglądu. Dopiero po odbiorze mieszkania można zrealizować ostateczną umowę zakupu nieruchomości, którą oczywiście trzeba także zawrzeć przy obecności notariusza.
Wszystkie umowy deweloperskie należy niezwykle dokładnie czytać. Od czasu do czasu w umowach pojawiają się kruczki prawne które umożliwiają zmiany w technologii budowlanej planowanej inwestycji. Przy podstawowych nowych osiedli każdy przedsiębiorca chce możliwie jak najwięcej zarobić, dlatego zdarza się, iż stosowany jest gorszej jakości materiał służący do budowy, czy wynajmowana mniej kosztowna, a przy tym mało wyspecjalizowana ekipa, co skutkuje wieloma nieprawidłowościami. Jeśli jednak zdecydujemy się na ofertę sprawdzonego dewelopera tego typu przykre niespodzianki nie powinny mieć miejsca, gdyż zależy mu na budowaniu renomy i rozwoju własnej działalności.
Przed wyborem kupna mieszkania na nowym osiedlu warto także zainteresować się planowanymi w tej okolicy inwestycjami. Od czasu do czasu bowiem dużo lepsza cena może być związana z różnymi niedogodnościami, które mogą powstać w wyniku planowanej w pobliżu nowej inwestycji.

12 marca 2018 Brak komentarzy admin , ,