Niektórzy kierownicy projektów budowlanych oferują jedynie ograniczony zestaw usług, takich jak prowadzenie projektu od pomysłu przez etapy projektowania i ułatwianie procesów zarządzania uzyskiwaniem pozwoleń i uprawnień. Inne zespoły zarządzające projektami budowlanymi oferują pełny zestaw usług, które pozwalają kierownikowi projektu poprowadzić projekt od pomysłu do realizacji.

Należy to zauważyć, ponieważ wiele osób spoza branży budowlanej ma błędne założenie, że wszystkie firmy zarządzające projektami budowlanymi oferują zasadniczo tę samą usługę. Podczas gdy dyskusja w tym artykule dotyczy ogólnie zarządzania projektami budowlanymi, konkretni kierownicy projektów dysponują umiejętnościami, które często są dostosowane do ich usług. Niektórzy menadżerowie projektów oferują tylko ograniczony zestaw usług, ponieważ te usługi są tam, gdzie ich umiejętności są najsilniejsze, podczas gdy inne firmy oferują pełny zakres usług, ponieważ są pewni, że mogą przejrzeć projekt od początku do końca.

Pierwszym etapem projektu budowlanego jest planowanie. Na tym etapie kierownik projektu budowlanego będzie współpracował bezpośrednio z właścicielem projektu, aby zdefiniować zakres projektu, określić jego wykonalność i ustalić harmonogram realizacji. Każdy projekt budowlany jest inny, więc menedżerowie projektów muszą podejść do potencjalnego projektu każdego właściciela z otwartym umysłem i czystym kontem. Chociaż często jest to pomijane, wczesne planowanie jest jedną z najbardziej krytycznych części każdego projektu budowlanego. Planowanie jest kluczem do stworzenia produktu końcowego, który będzie zgodny z pożądanym rezultatem właściciela, a jednocześnie pozostanie w granicach ograniczeń budżetowych i czasowych. Architekci zajmują się wieloma sprawami, właśnie dlatego osoby na tym stanowisku powinny odznaczać się takimi cechami, jak na przykład: profesjonalizm, komunikatywność, estetyka oraz kreatywność.

Podczas części planowania kierownik projektu będzie współpracował bezpośrednio z właścicielem, aby stworzyć plan strategiczny. Plan strategiczny ma kluczowe znaczenie, ponieważ służy jako podstawa pozostałej części projektu. Przez resztę projektu kierownik projektu powróci do swojego planu strategicznego, aby upewnić się, że każda część projektu jest zgodna z pierwotnymi celami i oczekiwaniami właściciela. Pomyśl o planie strategicznym jako o mapie drogowej, która gwarantuje, że bez względu na to, jak skomplikowany stanie się projekt, da jasny obraz tego, jak iść naprzód. Projekty domów powinny być zaprojektowane przez osoby, które są doświadczone.

Po utworzeniu planu strategicznego oraz uzgodnieniu budżetu i harmonogramu projekt budowlany przechodzi do drugiego etapu. To etap projektowania, w którym pomysł właściciela zaczyna się realizować. Kierownicy budowy powołują zespół projektantów i inżynierów, którzy pomogą zrealizować projekt. Właściciel może mieć konkretnego projektanta, z którym chce współpracować, lub kierownik projektu może mieć projektantów, którzy pracowali nad projektami o podobnym zakresie i złożoności. Na tym etapie kierownik projektu budowlanego będzie ściśle współpracować zarówno z zespołami projektowymi, jak i architektonicznymi lub inżynierskimi, aby zrealizować pomysł właściciela. Nieruchomości w dzisiejszych czasach są bardzo pożądane.

14 października 2019 Brak komentarzy admin , ,