Zakup nieruchomości to jedna z ważniejszych decyzji jaką podejmujemy w naszym życiu. Na samym początku warto zastanowić się czy chcemy zakupić mieszkanie czy dom z rynku wtórnego czy pierwotnego czyli tak zwanego deweloperskiego.
Zaletą rynku deweloperskiego jest to, iż sami urządzamy wnętrze naszego mieszkania, jednakże należy pamiętać, iż na tą okoliczność musimy zabezpieczyć dodatkową sumę pieniędzy. I to często nie małą.
Rynek wtórnym daje nam możliwość niemalże natychmiastowego wprowadzenia się, ale rzadko kiedy będziemy w 100% zadowoleni z urządzonego wnętrza. Architektura wnętrza mieszkania czy domu zazwyczaj pozostawia wiele do życzenia. Każdy z nas ma bowiem inny gust i upodobania, dlatego kupując nieruchomość z rynku wtórnego należy liczyć się z koniecznością przeprowadzenia zmian w aranżacji wnętrza.
Niezależnie jednak od tego czy kupujemy nieruchomość z rynku wtórnego czy pierwotnego musimy liczyć się z tym, iż niedługo czekają nas remonty. Słowo to niejednemu z nas kojarzy się z czymś strasznym i niejednokrotnie spędza sen z powiek. Prawda jest jednak taka, że jest to przedsięwzięcie, do którego trzeba się dobrze przygotować i to nie tylko finansowo. Na początek warto zaplanować budżet, aby wiedzieć na ile możemy sobie pozwolić jeżeli chodzi o aranżację wnętrza mieszkania. Ważna też jest architektura pomieszczenia, ponieważ w przypadku dużych zmian i przenoszenia ścian należy dokładnie sprawdzić czy nasz pomysł jest możliwy do zrealizowania ze względów technicznych. Dlatego też remonty nie są prostą sprawą.
Kolejną ważną kwestią zakupu nieruchomości jest dokładne sprawdzenie jej pod względem prawnym. W przypadku rynku pierwotnego mowa przede wszystkim o wiarygodności i wypłacalności dewelopera oraz dokładnego sprawdzenia podpisywanych dokumentów. Jeżeli zainteresowani jesteśmy nieruchomością z rynku wtórnego to oprócz dokładnej analizy umowy, którą będziemy podpisywać warto również zainteresować się ewentualnymi zadłużeniami lokalu. Pamiętajmy o zwróceniu się między innymi do spółdzielni czy dostawcy energii elektrycznej. Koniecznym jest też sprawdzenie Ksiąg Wieczystych. Jest to sprawą kluczową do ustalenia czy dana nieruchomość jest faktycznie własnością osoby, od której ją kupujemy i czy jego hipoteka nie jest obciążona żadnymi zobowiązaniami.
Jeżeli boimy się, iż załatwianie wszystkich formalności może nas przerosnąć zawsze możemy skorzystać z usług profesjonalnego doradcy czy też pośrednika. Z pewnością pomoże załatwić wszystkie formalności, a w razie pytań udzieli wyjaśnień.
Podsumowując, zakup mieszkania to poważna decyzja. Wiąże się z tym wiele formalności do spełnienia. Od podpisywania stosownych umów, załatwiania kredytów poprzez remonty i urządzanie wnętrza mieszkania. Podejmując taką decyzję należy przede wszystkim pamiętać by nie działać pochopnie i pod wpływem impulsu. Tak poważną decyzję należy podejmować z tak zwaną „chłodną głową”, na spokojnie. Często drugie spojrzenie na daną sprawę daje nam zupełnie inny, bardziej obiektywny obraz danej sytuacji co przy tak ważnej decyzji jest sprawą kluczową.