Jednym z najważniejszych elementów domu są okna. Gwarantują izolację cieplną, ograniczają tworzenie się pleśni i chorób grzybowych. Niezwykle często przy ich wyborze kierujemy się przede wszystkim ich kosztem zakupu oraz ich ogólnym wyglądem. To smutne, ale takie postrzeganie skutkuje wysokimi rachunkami za ogrzewanie oraz tworzeniem się licznych nieszczelności. Szykując się na wyprawę do sklepu, jesteśmy również nieprzygotowani oraz nie posiadamy w zanadrzu podstawowej świadomości w tym obszarze, co bardzo często wykorzystują sprzedawcy, którzy polecają nam nie za bardzo polecany model z krótszą gwarancją przez co już po kilku latach jesteśmy zmuszeni kupić nowe egzemplarze. Warto też wiedzieć, że nieszczelności nie powodują wyłącznie większych środków pieniężnych, które musimy przeznaczać na zagwarantowanie ciepła w domu. Trzeba stwierdzić, że przyczyniają się również do powstawania chorób i częstych przeziębień, zwłaszcza u małych dzieci. Dobrze zatem postawić na energooszczędne okna, które również wymagane są w przypadku budowy domów energooszczędnych oraz pasywnych. Doskonała jakość procesu tworzenia oraz wysokiej klasy surowce użyte do produkcji sprawiają, że okna powinny nam służyć przez wiele długich lat oraz rzeczywiście zredukują kwoty wydawane na ogrzewanie.
Okna energooszczędne powinny być wykonane z doskonałej jakości szkła, które charakteryzuje niespotykana kiedyś wytrzymałość. Można również podjąć decyzję, by zakupić potrójne szyby oraz ramkę dystansową, która wykonana jest ze stali szlachetnej. Nie może być ona wykonana z aluminium, z takiego powodu, że jest to materiał nietrwały. Najistotniejszy jest współczynnik Uw, który opisuje ilość ciepła jaka przedostaje się z budynku przez okna. Im niższy parametr tym lepsze, zapewniające większą izolację termiczną okna. Analogicznie, tak samo ważna jest stolarka okienna, której współczynnik Uw powinien być bardzo niewysoki. Należy również wziąć pod rozważanie parametr Uf, który opisuje przenikalność przez ramkę dystansową. Decydując się na zakupienie okien powinniśmy także zapytać sprzedawcę o certyfikat, który ma potwierdzać izolację cieplną. Niemniej jednak w pełni rzetelny jest tylko taki, który wydany został przez renomowany instytut badawczy.
W sprzedaży dostępny jest szeroki wachlarz okien, które określane są energooszczędnymi. Jedne egzemplarze są tańsze, inne modele droższe. Dobrze jest mieć na uwadze, że cena takich okien nie ma opcji, by była niska, gdyż przeważnie tańsze okna są po prostu chińskimi zamiennikami o gorszych czy też niezbyt rzetelnie udokumentowanych parametrach. Jedynie renomowany sprzedawca może zagwarantować doskonałe produkty, czego potwierdzeniem powinna być wieloletnia gwarancja producenta. Powinna ona obowiązywać przynajmniej dziesięć lat. Najlepsza jakość oraz produkty, które spełniają wymagane normy są gwarantem oszczędności. Kolejną pozytywną cechą tego typu okien poza izolacją cieplną jest izolacja akustyczna. Dzięki zastosowaniu potrójnych szyb, zapewnia się nadprogramowe wyciszenie, które w sytuacji ciągłej i regularnej ekspozycji na nie w życiu codziennym, jest zbawienne dla naszego organizmu. Dzięki temu chociaż we własnym domostwie nie będziemy narażeni na uciążliwy i niepotrzebny hałas. Nawet w przypadku kiedy mieszkamy blisko szkoły, przedszkola, czy także lotniska możemy odczuć mniejszy dyskomfort korzystając z okien o zwiększonej izolacji dźwiękowej. Energooszczędne okna to najlepszy wybór dla świadomego nabywcy, który ceni sobie jakość.

12 marca 2018 Brak komentarzy admin , , , ,