Na pewnym etapie życia uznałeś że głośne, wiecznie zatłoczone miasto nie jest już dla Ciebie. Uznałeś że masz dość betonu, blokowisk, nieustannych korków, hałasu, tłumów turystów i mieszkańców. Może miało to swój urok, gdy byłeś młodszy – teraz pragniesz już jednak czegoś innego. Zamarzył Ci się własny dom – taki już na zawsze. Położony w spokojnej, zielonej okolicy, w odpowiedniej odległości od sąsiadów, z dala od ruchliwej drogi. Otoczony drzewami i odpowiedniej wielkości ogrodem, gdzie Twoje dzieci będą mogły wreszcie się wybawić, wybiegać i wyszaleć. Z balkonem lub tarasem, gdzie wspólnie z żoną będziecie mogli pić poranną kawę i wieczorny kieliszek wina. Zdecydowaliście, że wnętrze domu ma być nowoczesne, ale jednocześnie ciepłe.

Czyli jakie? Dobrym pomysłem może być dom i akcesoria do domu w stylu skandynawskim – stylu od wielu już lat niekwestionowanie królującym w naszych mieszkaniach i domach. Dlaczego tak się dzieje? Jak jest tajemnica niezwykłego sukcesu akurat tego trendu? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, albo inaczej – odpowiedzi jest wiele. Po pierwsze, styl ten jest dość oszczędny i minimalistyczny, co doskonale pasuje do naszych często nie największych wnętrz. Barokowy przepych może się podobać, ale pasuje raczej do wielkiego pałacu, niż do mieszkania o metrażu pięćdziesięciu metrów czy niewielkiego domku z antresolą. W niewielkim wnętrzu tego typu meble czy akcesoria do domu z dużą dozą prawdopodobieństwa zaburzyłyby proporcje lub wręcz „zagraciły” wnętrze domu czy mieszkania. Wyglądać by to mogło co najmniej groteskowo.

Po drugie, styl skandynawski jest bardzo naturalny, co wpisuje się we współczesne gusta. W stylu skandynawskim wykorzystuje się dużo drewna, naturalnych tkanin i spokojnych kolorów. Nie kole on w oczy kontrastami, plastikiem czy jaskrawymi barwami. Dzięki temu wnętrze sprawia nowoczesne, a jednocześnie przyjazne i ekologiczne wrażenie. Wiele osób twierdzi, że tak urządzone wnętrze domu działa na domowników uspokajająco i relaksująco. Wartym wspomnienia elementem styku skandynawskiego jest szerokie wykorzystanie tkanin – przede wszystkim do nadania wnętrzu ciepła i przytulności.

Będą to więc na przykład dywany, zazwyczaj gładkie, choć zdarzają się też wzorzyste (jednak nie jaskrawe). Po drugie, koce i narzuty, używane nie tylko do przykrywania sof czy foteli, ale też do nadania wnętrzu miękkości i domowego charakteru (puszysty kocyk na kanapie aż prosi, by się w niego owinąć z książką i kieliszkiem wina). Uzupełnieniem tego wszystkiego będą również poduszki, a nawet całe ich zestawy. W połączeniu z jasnymi meblami (na przykład w białym kolorze) i drewnianą podłogą pozwoli nam to stworzyć naprawdę nowoczesne, a jednocześnie przytulne wnętrze. Jeszcze tylko kilka roślin doniczkowych i drobne akcesoria do domu takie jak na przykład zegar czy wazon na kwiaty (ale bez przesady, w końcu w stylu skandynawskim zdecydowanie nie chcemy zagracić wnętrza niepotrzebnymi bibelotami!). Chodzi tylko o wykończenie wnętrza i nadanie mu ciepłego, rodzinnego charakteru. Dzięki temu nasze marzenie o domu może się spełnić w bardzo dobrym stylu!

14 października 2019 Brak komentarzy admin , ,