Zakup własnego mieszkania to ogromna inwestycja. Na taki wydatek mogą pozwolić sobie tylko nieliczne młode osoby. Zazwyczaj nie posiadamy oszczędności na poziomie kilkuset tysięcy złotych. Właśnie dlatego mieszkania na wynajem cieszą się tak dużym zainteresowaniem. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że nie jest to zbyt korzystne rozwiązanie. Każdego miesiąca płacimy określoną kwotę za możliwość użytkowania mieszkania. W momencie rozwiązania umowy zostajemy z niczym. Wynajem opłaca się jedynie w przypadku, gdy jest on krótkoterminowy. Nie warto planować go na kilka, a nawet kilkanaście lat. W takiej sytuacji o wiele lepszą opcją jest zakup nieruchomości. Tutaj pojawia się pytanie – skąd wziąć gotówkę na tak dużą inwestycję? Kredyty mieszkaniowe wydają się być najlepszą propozycją. Do dyspozycji mamy całkiem sporo ofert, co ułatwia znalezienie czegoś odpowiedniego dla siebie. Wiele zależy od naszej aktualnej sytuacji.

Rosnącą popularnością cieszą się kredyty studenckie. Są one dedykowane młodym osobom, które marzą o zakupie własnego mieszkania. Ich niewątpliwym plusem jest fakt, że są one udzielane na całkiem korzystnych warunkach. Oczywiście kredyt studencki nie jest dostępny dla każdego. Należy spełnić konkretne warunki stawiane przez bank. Alternatywą jest kredyt hipoteczny, który nie musi generować przesadnie wysokich kosztów. Istotne jest jednak to, aby podejść do tematu z głową. Przede wszystkim należy racjonalnie ocenić swoje możliwości finansowe. Wiele osób maksymalnie wydłuża okres spłaty. Dzięki temu rata miesięczna jest niższa, jednak całkowity koszt kredytu o wiele wyższy. Właśnie dlatego nie jest to polecane rozwiązanie. Czasami nie warto zadłużać się na trzydzieści lat. Na uwagę zasługuje również fakt, że wysokość wkładu własnego bezpośrednio wpływa na koszty kredytowania. Z pewnością nie należy podpisywać umowy przed wcześniejszą weryfikacją dostępnych ofert. Nie zawsze poradzimy sobie z tym samodzielnie.W takiej sytuacji warto jest poprosić o pomoc doradcę finansowego, który posiada niezbędną wiedzę oraz szeroki zakres kompetencji.

Nie zapominajmy, że nie każde mieszkanie nadaje się do tego, aby natychmiast w nim zamieszkać. Być może będzie niezbędny gruntowny remont. Architekci z pewnością pomogą nam stworzyć kosztorys. Musimy uwzględnić dodatkowe wydatki, jeśli nie posiadamy żadnych oszczędności. Należy być świadomym, że wiele banków proponuje wyjątkowe promocje, które nie zawsze okazują się być korzystne dla klienta. Nie warto jest ulegać chwytom marketingowym. O wiele lepiej jest kierować się zdrowym rozsądkiem. Jeśli zdecydowaliśmy się na długi okres kredytowania, to o wiele lepszą opcją jest niższe oprocentowanie przy zachowaniu optymalnego poziomu prowizji. Warto jest również sprawdzić, czy bank nie próbuje odbierać nam niezależności. W niektórych przypadkach umowa uniemożliwia nam zaciąganie kolejnych kredytów bez wcześniejszej konsultacji. W ciągu kilkudziesięciu lat może zdarzyć się sytuacja, że będziemy potrzebować dodatkowej gotówki. Warto jest wziąć to pod uwagę.

24 września 2019 Brak komentarzy admin , , ,