Dużo osób chciałby mieszkać we własnym domu lub mieszkaniu. Są tacy, którzy podejmują decyzję o mozolnej budowie własnego domu, gdyż zdają sobie sprawę z tego, iż jest to inwestycja na z której skorzystają też ich dzieci. Czasem też pokutuje przekonanie, iż lepszym wyjściem jest budowa domu niż kupno mieszkania, za które będzie trzeba płacić czynsz. Nie bierze się w ogóle pod uwagę faktu, że dom poza stałymi opłatami, również nie raz generuje niespodziewane wydatki, na które trzeba wyłożyć fundusze z własnej kieszeni. Uiszczając opłatę czynszową nie musimy się przecież martwić o wyremontowanie budynku, na przykład. odmalowanie elewacji, czy troskę o tereny zielone wokół osiedla, gdyż takimi sprawami zajmują się organy administracyjne. Skoro korzystamy wspólnie z budynku musimy godzić się z faktem, iż wszelkie usterki pokrywamy w opłacie administracyjnej. Nie jest więc prawdą, że mieszkanie w domu jest po poniesieniu kosztów budowy tańsze. Jeżeli więc nie zależy nam na większej prywatności i nie chcemy długo oczekiwać na wprowadzenie się do nowego lokum, zamiast budować dom, możemy kupić nowe mieszkanie.

W przypadku gdy jesteśmy przeciwnikami ponoszenia dodatkowych opłat, możemy możemy rozważyć propozycję jaką jest mieszkanie bezczynszowe. Trzeba jednak pamiętać, iż na takim osiedlu nie jest się pozbawionym zupełnie dodatkowych opłat, na przykład. wynikających z utrzymywania powierzchni wspólnego użytkowania w budynkach. Oznacza to w praktyce, iż wszystkie opłaty związane z naprawami czy usuwaniem awarii, dotyczące budynku jego mieszkańcy opłacają wspólnie. Można więc powiedzieć, iż idea bezczynszowego mieszkania jest opłacalna do chwili pojawienia się jakiegoś problemu, jaki będzie wymagał znacznych nakładów finansowych. Niemniej jednak zamieszkując dom jednorodzinny również nie można być pewnym, że dach nie uszkodzi się przez wichurę i będzie trzeba ponosić spore koszty jego naprawienia. W sytuacji mieszkania bezczynszowego mamy pewność chociaż, iż przy tego typu sytuacjach nie będziemy ponosić wydatków wyłącznie sami. Sytuacją idealną jest kiedy całość społeczności sąsiedzkiej dogadują się ze sobą jednak często to się nie zdarza. W budynku bezczynszowym mieszkańcy na własną rękę nim administrują, muszą więc porozumieć się w sprawach dotyczących ich wszystkich. W sytuacji zwyczajnych mieszkań, gdzie to administracja zajmuje się wszystkimi usterkami i remontami w budynku, a także utrzymywaniem czystości w obrębie osiedla, sąsiedzi nie muszą nawet ze sobą rozmawiać, a relacje nie muszą należeć do najlepszych. Tak więc lokal bezczynszowy nie wszystkim z tych względów będzie się podobać.

Deweloperzy chwalą propozycje mieszkań bezczynszowych jako pozbawionych wad, jednak jak wynika z powyższych rozważań rzeczywistość nie zawsze wygląda tak rewelacyjnie. Każde mieszkanie w takiej wspólnocie wymaga starań o wzajemne poprawne relacje i niekiedy zdolności negocjacyjnych, czy mediacyjnych. Może więc lepiej wybrać jednak mieszkanie z opłatą administracyjną i nie martwić się nazbyt o to, co dzieje się poza drzwiami naszego mieszkania. Żaden wybór z pewnością nie jest pozbawiony skutków ubocznych jednakże każde przebywanie we wspólnocie wymaga umiejętności współżycia społecznego, a często występuje z tym większy lub mniejszy problem. Mieszkania jakie znajdują się w ofercie dewelopera ciągle jednak cieszą się dużą popularnością, gdyż lepszy mały, ale własny kąt aniżeli wynajmowanie mieszkania. Nie zanosi się na to, aby sytuacja ta miała się zmienić w przez kilka najbliższych lat.

12 marca 2018 Brak komentarzy admin , ,