Wiele osób chciałby mieszkać we własnym domu lub mieszkaniu. Niektórzy podejmują decyzję o mozolnej budowie własnego domu, ponieważ zdają sobie sprawę z tego, że jest to inwestycja na pokolenia. Czasami również pokutuje przekonanie, iż lepszym wyjściem jest budowa domu niż kupno mieszkania, za które będzie trzeba płacić czynsz. Nie bierze się w ogóle pod uwagę faktu, iż dom poza bieżącymi opłatami, także niejednokrotnie jest źródłem niespodziewanych wydatków, na które trzeba wyłożyć fundusze z własnej kieszeni. Uiszczając opłatę czynszową nie musimy się w końcu troszczyć o remont budynku, np. odnowienie elewacji, czy dbanie o tereny zielone wokół osiedla, gdyż takimi sprawami zajmuje się administracja. Skoro korzystając wspólnie z budynku trzeba pogodzić się z tym, że awarie pokrywamy w opłacie czynszowej. Nie jest prawdziwym stwierdzenie, że mieszkanie w domu jest w ogólnym rozrachunku mniej obciążające budżet. Jeżeli więc nie zależy nam na większej prywatności i nie chcemy długo czekać na wprowadzenie się do nowego lokum, zamiast budować dom, możemy kupić nowe mieszkanie.

Jeżeli jesteśmy przeciwnikami płacenia dodatkowo, możemy możemy rozważyć propozycję jaką jest mieszkanie bezczynszowe. Należy jednakże zdawać sobie sprawę z tego, że na takim osiedlu nie jest się pozbawionym całkowicie dodatkowych kosztów, na przykład. wynikających z utrzymywania powierzchni wspólnego użytkowania w budynkach. Oznacza to w praktyce, iż wszelkie opłaty związane z naprawami czy usuwaniem awarii, dotyczące budynku jego mieszkańcy opłacają wspólnie. Można więc powiedzieć, iż pomysł bezczynszowego mieszkania jest opłacalna do chwili pojawienia się jakiegoś defektu, jaki będzie wymagał większych nakładów pieniężnych. Niemniej jednak zamieszkując dom jednorodzinny też nie można być pewnym, że dach nie zostanie zerwany przez silne wiatry i będzie trzeba ponosić spore koszty jego naprawienia. W przypadku mieszkania bezczynszowego mamy pewność chociaż, iż przy tego typu sytuacjach nie będziemy ponosić kosztów samodzielnie. Ideałem jest kiedy całość społeczności sąsiedzkiej dogadują się ze sobą jednakże nie zdarza się to nazbyt często. W budynku bezczynszowym mieszkańcy sami nim administrują, muszą więc porozumieć się w sprawach dotyczących ich wszystkich. W sytuacji zwyczajnych mieszkań, gdzie to administracja zajmuje się wszystkimi usterkami i remontami w budynku, jak również utrzymywaniem czystości na osiedlu, sąsiedzi nie muszą nawet ze sobą rozmawiać, a relacje nie muszą należeć do najlepszych. Tak więc mieszkanie bezczynszowe nie każdemu z tych względów będzie się podobać.

Deweloperzy chwalą propozycje mieszkań bezczynszowych jako pozbawionych minusów, jednak jak wynika z powyższych rozważań rzeczywistość nie zawsze wygląda tak rewelacyjnie. Każde mieszkanie w takiej wspólnocie wymaga zabiegania o wzajemne poprawne relacje i niekiedy umiejętności negocjacyjnych, czy mediacyjnych. Może więc lepiej jednak zdecydować się na mieszkanie z opłatą administracyjną i nie martwić się nazbyt o to, co dzieje się poza drzwiami naszego mieszkania. Żaden wybór z pewnością nie jest pozbawiony skutków ubocznych jednakże każde przebywanie we wspólnocie wymaga umiejętności współżycia społecznego, a często występuje z tym większy lub mniejszy problem. Mieszkania oferowane przez dewelopera w dalszym ciągu jednak cieszą się dużą popularnością, gdyż lepszy ciasny, ale własny kąt niż wynajmowanie lokalu mieszkaniowego. Nie zanosi się na to, by sytuacja ta miała się zmienić w najbliższych latach.

12 marca 2018 Brak komentarzy admin , ,