Konstruowanie domu, to skomplikowane logistycznie przedsięwzięcie. W związku z tym należy wyszukać odpowiednią firmę, zajmującą się stawianiem domków od początku. Najlepiej by zajmowała się wszystkimi czynnościami od momentu fundamentowania, poprzez skonstruowanie domostwa w stanie surowym, aż po zaaranżowanie jego wnętrz. Pozwoli to w prawdziwy sposób zredukować koszty, jakie przecież nie należą do nazbyt małych.
Każda jedna firma budowlana przeprowadza najpierw kosztorys. Od niego wszystko się rozpoczyna. Jest on jednak szacunkowy, bo chociaż firma stara się dotrzymać umowy z klientem, to jednak zawsze mogą wystąpić niespodziewane kwestie, które spowodują wzrost pierwotnej ceny. Czynnikiem, który ma fundamentalny wpływ na cenę, jest technologia budowlana. W znacznym stopniu tańsze od sztampowych murowanych budynków i cieszące się pokaźną popularnością są tzw. domy kanadyjskie. W tej technologii na płycie fundamentowej, stawiany jest szkielet domu, który wykonany jest z drzewa. Istotny jest rozstaw drewnianych słupków, które łączone są za pomocą dwóch oczepów, które spajają również całe ściany. Płyty OSB służą tu obiciu całego domu. Konstrukcja pozostaje ocieplona, najczęściej wełną mineralną. W następnej kolejności od strony wewnętrznej układane są płyty kartonowo- gipsowe, a od zewnątrz np. rozmieszcza się następującą powłokę ocieplenia i kładzie się gips służący do ozdoby.
Mnóstwo osób decyduje się na domy kanadyjskie ze względów gospodarczych. Konstrukcja domów w tej technologii rzeczywiście jest kilkakrotnie tańsza od tej tradycyjnej murarsko-tynkarskiej. Najczęstszym zarzutem stawianym takim budynkom, jest ich niestabilność. Wiąże się to z ignorancją czy też złymi doświadczeniami z kiepskimi specjalistami. Przy budowie budynku tego typu, z pewnością nie można szczędzić na materiale. Jedynie najlepszej jakości drzewo zagwarantuje, że budynek wolnostojący będzie miał porządną strukturę. Niezwykle kluczowa jest również odpowiednia izolacja ścian zewnętrznych, aby nie nagrzewał się w lecie, a zimową porą błyskawicznie nie wychładzał.
Najoczywistszą wartością tej technologii jest szybkość budowy. Nawet w trzy miesiące może pojawić się dom pod klucz. Jeżeli więc dysponuje się ograniczonym budżetem i pragnie się postawić wymarzony dom, będzie to odpowiedni wybór.
Konstrukcja domów murowanych jest ciągle najpopularniejsza w naszym kraju. Najczęstszy problem stanowi jednak nagrzewanie budynku, które produkuje bardzo duże koszta. Niemało osób postanawia się skusić na systemy solarne, które wiąże się z stereotypowym ogrzewaniem. Jeżeli jednakże buduje się budynek od podstaw, należałoby zainteresować się domami pasywnymi, które są najbardziej energooszczędne, a ich budowanie potrzebuje analizowania izolacji termicznej budynku na kilku jej etapach. Żeby jak najbardziej zmniejszyć zużycie energii w takich domach obok kolektorów słonecznych, wykorzystuje się pompy ciepła, dzięki którym budynek wolnostojący staje się w pełni energooszczędny i korzysta wyłącznie z odnawialnych źródeł energii.
Wybór rodzaju technologii budowlanej zależny jest od preferencji i majętności portfela. Ze względu na wzrastające ceny energii poszukuje się różnych alternatyw w technologiach budowlanych, jakie w odpowiedni sposób zastosowane mogą wpłynąć na jej zużycie i komfort rezydowania w jak najbardziej odpowiednich warunkach.

12 marca 2018 Brak komentarzy admin , ,