Wznoszenie domku, to skomplikowane logistycznie przedsięwzięcie. W związku z tym trzeba znaleźć dobrą firmę, zajmującą się budową budynków od początku. Najlepiej by zajmowała się wszystkimi robotami od momentu kopania dziury w ziemi, poprzez wzniesienie domostwa w stanie surowym, aż po zaaranżowanie jego wnętrz. Pozwoli to w możliwy sposób zredukować koszty, które jednakże nie należą do nazbyt małych.
Każda jedna ekipa budowlana wykonuje na początku kosztorys. Od niego wszystko się rozpoczyna. Jest on aczkolwiek szacunkowy, bo aczkolwiek załoga stara się dotrzymać ustaleń, to pomimo tego zawsze mogą pojawić się w pełni nieoczekiwane kwestie, które wywołają powiększenie oryginalnej ceny. Czynnikiem, który ma fundamentalny wpływ na cenę, jest technologia budowlana. W znacznym stopniu tańsze od stereotypowych murowanych budynków i cieszące się sporą popularnością są tzw. domy kanadyjskie. W tej technologii na płycie fundamentowej, stawiany jest szkielet domu, który zrobiony jest z drzewa. Istotny jest każdy odstęp drzewianych słupków, które spajane są za pomocą dwóch oczepów, które łączą także całe ściany. Płyty OSB służą tu obiciu całego domu. Konstrukcja zostaje ocieplona, przeważnie wełną mineralną. W następnym etapie od wewnątrz stawiane są płyty kartonowo- gipsowe, a od zewnątrz np. rozmieszcza się następującą powłokę ocieplenia i kładzie się tynk służący do ozdoby.
Wiele osób decyduje się na domy kanadyjskie ze względów gospodarczych. Budowa domów w tej technologii rzeczywiście jest nawet kilka razy tańsza od tej w pełni normalnej murarsko-tynkarskiej. Częstym zarzutem stawianym takim budynkom, jest ich niestabilność. Wiąże się to z niewiedzą albo złymi doświadczeniami z podrzędnymi fachowcami. Przy stawianiu budynku tego typu, z pewnością nie można oszczędzać na materiale. Tylko najlepszej jakości drewno zagwarantuje, że budynek wolnostojący będzie posiadał solidną konstrukcję. Niezmiernie istotna jest również odpowiednia izolacja ścian na zewnątrz budynku, aby nie nagrzewał się w lecie, a zimową porą błyskawicznie nie wychładzał.
Niewątpliwą wartością tej technologii jest krótki czas stawiania budynku. Nawet w trzy miesiące zdoła powstać dom pod klucz. Jeżeli zatem dysponuje się zaniżonym budżetem i pragnie się postawić własny dom, będzie to odpowiedni wybór.
Konstrukcja domów murowanych jest cały czas najpopularniejsza w Polsce. Częsty dylemat stanowi jednak nagrzewanie budynku, które pochłania niemałe koszta. Wiele osób decyduje się na systemy solarne, jakie wiąże się z tradycyjnym nagrzewaniem. Jeśli jednak buduje się dom od podstaw, warto zainteresować się domami pasywnymi, które są najbardziej energooszczędne, a ich budowanie wymaga nadzorowania izolacji termicznej budynku na kilku jej etapach. Aby jak najbardziej zmniejszyć zużycie energii w takich domach obok kolektorów słonecznych, stosuje się pompy ciepła, dzięki którym dom staje się w pełni energooszczędny i korzysta jedynie z odnawialnych źródeł energii.
Wybór rodzaju technologii z dziedziny budowlanki współzależny jest od preferencji i zasobności portfela. Ze względu na wzrastające ceny energii szuka się różnorodnych możliwości w technologiach budowlanych, które w odpowiedni sposób wykorzystane mogą wpłynąć na jej zużycie i komfort zamieszkiwania w jak najkorzystniejszych warunkach.

12 marca 2018 Brak komentarzy admin , ,