U wielu osób na pewnym etapie życia pojawia się chęć posiadania własnych „czterech kątów”. U niektórych związane jest to z założeniem lub powiększeniem rodziny, stworzeniem jej odrębnej przestrzeni lub po prostu zmianą otoczenia i komfortu istnienia. W zależności od aspiracji i posiadanych środków decydujemy się na mieszkanie lub dom. W naszym zamierzeniu istotnym punktem wyjścia, od którego zaczynamy realizację planu jest znalezienie odpowiedniej lokalizacja dla naszego miejsca zamieszkania. Wiadomo, że działki w różnych miejscach mają różną wartość i od tego zależy ich cena. Zazwyczaj działki w większych aglomeracjach lub w mniejszych miejscowościach w ich pobliżu więcej kosztują. Przy okazji tego zakupu warto sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego, żeby nas w przyszłości nie zaskoczyła w sąsiedztwie np. budowa autostrady, jakiegoś kłopotliwego zakładu produkcyjnego lub lunaparku. Ważna, przed zakupem wybranej nieruchomości jest również weryfikacja jej stanu prawnego i posiadania w biurze ksiąg wieczystych.

Dom można odkupić lub wybudować według własnych potrzeb i upodobań. Do przebudowy lub postawienia domu wymagane są projekty budowlane sporządzane przez biura projektowe i architektów. Zazwyczaj mniejszym wydatkiem jest zakup gotowego modelu nieruchomości. Nowy projekt lub poprawki według własnych upodobań wiążą się z dodatkowymi kosztami.
Obecnie na rynku bardzo popularne są propozycje kompleksowych usług deweloperskich oferujących zakup gotowych nowych domów już na działce lub postawienie takiego „pod klucz” w miejscu wybranym przez kupującego. Jest to bardzo wygodna forma, niekiedy wcale nie droższa od samodzielnej realizacji planów budowy, która wiąże się większym nakładem własnego czasu potrzebnego na szukanie odpowiedniej i sprawdzonej firmy budowlanej oraz dopilnowywaniem zgodności zleconych prac i terminów. Wcale nie łatwiej jest kiedy mamy do czynienia z remontem lub przebudową używanej nieruchomości. Ta również wymaga należytej kontroli postępów zamówionych prac. Prawie zawsze w tych razach pojawiają się nieoczekiwane sytuacje i kolejne, nieplanowane wydatki. Dlatego realizacja naszych marzeń o własnym lokum wiąże się z bardzo dużym nakładem pieniężnym, któremu naprzeciw wychodzą banki oferujące produkty takie jak kredyt hipoteczny. W zakres takiego kredytu można ująć wydatki związane z zakupem działki i jej uzbrojeniem, projektem domu, budową oraz wykończeniem i wyposażeniem. Analiza kosztów budowy wymaga bardzo starannego i racjonalnego badania rynku ofert. Wśród firm powinno wybierać się te sprawdzone i polecone przez innych.

Kredyt jest pożyczką rozłożoną na lata, dlatego jego okres, wysokość i pułap rat spłacanych co miesiąc należy starannie przeanalizować biorąc pod uwagę wiele czynników, zwłaszcza te, które mogą nas w przyszłości zaskoczyć. Mogą to być między innymi: choroba, niezdolność do pracy, jej utrata lub zmiana warunków płacowych na gorsze, śmierć jednego z kredytobiorców. Na te ewentualności istnieje możliwość doubezpieczenia kredytu, ale wiąże się to z następnymi kosztami.

24 września 2019 Brak komentarzy admin , , ,